VI Forum FIRIS – Relacja

W dniach 2–4 października odbyło się VI Ogólnopolskie Forum FIRIS dla Zarządców i Administratorów obiektów sportowo-rekreacyjnych , pod Patronatem Honorowym Sekretarza Stanu, Pana Jarosława Stawiarskiego z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tegoroczna edycja odbyła się w nowej, szerszej formule, co było odpowiedzią na zwiększający się udział innych reprezentantów samorządów niż sami dyrektorzy ośrodków sportu. W konferencji brali udział zarówno dyrektorzy, jak i prezesi spółek komunalnych i prywatnych czy szefowie departamentów odpowiedzialnych za infrastrukturę sportową na poziomie urzędu miasta czy gminy. To kolejny dowód rosnącego zapotrzebowania na praktyczną wiedzę dla menedżerów coraz większej bazy sportowo-rekreacyjnej w Polsce. Warto odnotować, że uczestnikami Forum FIRIS byli reprezentanci wszystkich województw.

Agenda zgodna z trendami

Obecnie w Polsce można zaobserwować dwa istotne trendy gospodarcze i społeczne. Po pierwsze rośnie udział w wydatkach domowych na rekreację i rozrywkę, co potwierdza wzrost świadomości Polaków na temat zdrowego trybu życia. Ma to swoje przełożenie na większą frekwencję w obiektach sportowych. Po drugie dynamiczna rozbudowa obiektów sportowych w Polsce wymusza konieczność nowego podejścia do gospodarowania tego typu ośrodkami. Nowo powstałe obiekty sportowe wymagają odpowiedniego zarządzania.

Ideą będącą podstawą organizacji corocznego spotkania zarządców i administratorów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej jest debata, która ciągle trwa. To nie tylko 3 dni konferencji, ale umożliwienie stałej wymiany doświadczeń wśród menadżerów. Aby taka debata trwała, potrzebny jest merytoryczny program.

Przedstawione otoczenie rynkowe narzuca konkretne zagadnienia Forum FIRIS. Jak co roku tematyka była bardzo różnorodna – podobnie jak różnorodna jest specyfika branżowej infrastruktury. W tym roku poruszano sprawy m.in. organizacji imprez masowych, pozyskiwania funduszy na rozwój czy skutecznego prowadzenia procesu inwestycyjnego. Nie zabrakło także praktycznych rozwiązań z dziedziny marketingu dla obiektów sportowych czy też tematu organizacji dużych imprez światowych na przykładzie The World Games z Wrocławia. Pojawiły się także „evergreeny” naszego środowiska, czyli analiza  skutków funkcjonowania rozporządzenia dotyczącego jakości wody, współpraca między klubem sportowym a ośrodkiem sportu czy poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy aquaparki mogą być samofinansujące. Wszytko zgodnie z naszym mottem: „Praktyka w zarządzaniu, zarządzanie w praktyce”.

Po godzinach

Nie zabrakło także sportowych emocji. Prawdziwego ducha rywalizacji mogliśmy zaznać w trakcie Mistrzostw Polski Forum FIRIS w Piłkarzykach oraz w Darta. Hotelowa arena zmagań wypełniona była rekordowo dużą liczbą zawodników. W wyniku zaciętej rywalizacji w darcie zapadły następujące rozstrzygnięcia: I miejsce – Wojciech Barnat, Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu, II miejsce – Grzegorz Rogula, MOSiR w Nowej Soli i III miejsce – Grzegorz Płuciennik, OSiR Janikowo.

Tegoroczna rywalizacja w piłkarzykach miała swoje „momenty”. Można stwierdzić, że podróżowaliśmy z zawodnikami z nieba do piekła i z powrotem. Finał zmagań wyglądał tak: I miejsce – Andrzej Modzelewski, MOSiR Łomża oraz Tomasz Matuszewski, MOSiR Sanok, II miejsce – Andrzej Mijas, Pływalnia Końskie i Piotr Szulc, OSiR Huragan Wołomin, III miejsce – Dariusz Jeżewski, MOSiR Ełk i Mateusz Ferens, OSiR Zamość. Nagrodę specjalną otrzymał dyrektor z Kołobrzegu. Powodem jej otrzymania był fakt, iż dyrektor Jacek Banasiak aby dotrzeć na naszą konferencję przebył najdłuższą drogę czyli ponad 800 km.

Sporą atrakcją był plebiscyt zorganizowany przez jednego z partnerów Forum – firmę Bętkowski Service wraz z John Deere Polska Sp. z o.o., Wiedenmann GmbH oraz Hein Sp. z o.o., która uruchomiła projekt „Murawa z Bętkowski Service” polegający na objęciu roczną opieką jednego z boisk będących w zarządzie uczestników Forum. Finalistami zostały boiska MOSiR-u Sanok, OSiR-u Środa Śląska, KCRiS-u Kórnik i MOSiR-u Stalowa Wola. Zwycięzca zostanie wybrany głosami internautów na fanpage’u Bętkowski Service.

Tradycją jest, że Forum odbywa się co roku w innym miejscu – dzięki temu uczestnicy poznają nowe obiekty, zarówno publiczne, jak i komercyjne, a w agendzie uwzględniane są praktyczne rozwiązania z danego regionu. Miejsce przyszłorocznej konferencji jest jeszcze w trakcie analizy, ale wiadomy jest już termin – w roku 2018 spotykamy się w terminie 1–3 października. Do zobaczenia!